Każdy właściciel ogrodu chce, aby było to miejsce zadbane i efektownie się prezentujące – co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Jednym z elementów, które najbardziej wpływają na estetykę naszych ogrodów, jest trawnik. Trawnik zakładamy z kolei nie tylko w ogrodach, lecz też na znacznie rozleglejszych i bardziej wymagających terenach. Jaką mieszankę traw wybrać zatem, aby móc cieszyć się pięknym przydomowym trawnikiem, a jakiej trawy potrzebujesz do obsiania terenów przy drodze? Oto nasz krótki poradnik.
Czym są mieszanki traw?
Produktami, dzięki którym w łatwy sposób możemy założyć trawnik, są mieszanki traw. Znajdziesz w nich mieszanki nasion skomponowane w taki sposób, aby osiągnąć pożądane cechy trawnika. Dzięki temu możesz wybrać mieszankę przystosowaną do odpowiednich warunków atmosferycznych, intensywności użytkowania, czy też częstotliwości koszenia. Inny rodzaj trawnika sprawdzi się w sporadycznie odwiedzanym ogrodzie, inny natomiast tam, gdzie będzie on regularnie deptany każdego dnia przez setki osób. W ten sposób możesz zatem dostosować rodzaj wybieranego trawnika do miejsca, gdzie ma Ci on posłużyć.
Mieszanki gazonowe
Pierwszym rodzajem mieszanek traw są mieszanki gazonowe. Wyróżniają się one wolniejszym tempem wzrostu, a co za tym idzie – walorami dekoracyjnymi. Uzyskany dzięki nim trawnik będzie cechować się intensywnym zielonym kolorem, a także odpornością na częste i niskie koszenie. Czyni to mieszanki gazonowe idealnym wyborem do dekoracyjnych ogródków, jak tez np. jako tło dla elementów architektonicznych w miejscach publicznych. Jeśli szukasz trawnika do przydomowego ogródka, ten wybór będzie zdecydowanie najtrafniejszy.
Mieszanki pastewne
Mieszanki pastewne, jak wskazuje nazwa, najlepiej nadają się do wykorzystania na pastwiskach oraz łąkach. Gwarantują szybki, duży przyrost kosztem walorów dekoracyjnych. Są też odpowiednie jako pokarm dla zwierząt pastewnych. Sprawdzą się więc nie do typowych ogródków, lecz bardziej rozległych terenów zielonych.
Mieszanki drogowe
Należy pamiętać o tym, że trawniki nie są zakładane jedynie w celach dekoracyjnych, więc mieszanki traw nie mogą być tworzone jedynie w oparciu o walory estetyczne. Idealnym przykładem na to są drogowe mieszanki traw. Te idealnie sprawdzą się do rekultywacji terenów po inwestycjach, do rowów melioracyjnych, skarp, czy też na pobocza dróg. Mają one niewielkie wymagania glebowe i są w stanie rosnąć na terenach o dużym zakwaszeniu oraz zawartości metali. Są też znacznie bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne.